Legislatíva je prevít, aneb 3 největší změny v realitním světě v roce 2016

Michal Souček

V České republice je nás několik milionů. A několik milionů je i nás vlastníků nemovitých věcí. Už od prvního dne nového roku se nás týkají některé legislativní změny v realitním i finančním světě. Dotknou se např. stávajících majitelů nemovitých věcí, budoucích majitelů při výstavbě, ale i majitelů nájemních bytů, tedy pronajímatelů. Nebudeme chodit kolem horké kaše. Jdeme rovnou na to.

1. Prodraží se nákup stavebního pozemku?
Ano, i ne. 1. ledna 2016 vstoupila v platnost novela zákona o DPH (daň z přidané hodnoty). Stavební pozemky, kde je prodávajícím PLÁTCE DPH (může to být stavební firma, developer, ale i fyzická osoba), budou zatížené základní daní ve výši 21%. Navíc definice STAVEBNÍHO POZEMKU se rozšiřuje. Do této kategorie budou spadat nově i pozemky, na které zatím nebylo vydáno stavební povolení, ale je zde patrné provedení stavby, nebo k nim jsou zatím jen přivedené inženýrské sítě.

Z tohoto hlediska se bude posuzovat záměr provedení stavby na prodávaném pozemku. Pokud ale bude prodávajícím NEPLÁTCE DPH, vůbec nic se nemění, ani neprodražuje. U bytové výstavby odborníci s žádným enormním navýšením nepočítají. Vyšší náklady v souvislosti s nově navýšeným odvodem DPH se “rozpustí” v nákladech jednotlivých bytových jednotek a navýšení tedy téměř nebude znatelné.

2. PENB - Průkaz energetické náročnosti budovy musí mít i každý pronajímatel

Majitelé nemovitých věcí musí od 1. 1. 2016 předkládat PENB nejen při pronájmu celých domů. I vlastníci jednotlivých bytů v rámci SV (společenství vlastníků) jej musí předkládat už při inzerci svých bytových jednotek k pronájmu, jako tomu například doposud bylo u prodeje některých nemovitých věcí. Stále platí, že za vyhotovení průkazu je zodpovědné příslušné SV. To je ze zákona na žádost jednotlivých vlastníků povino ověrenou kopii kompletního PENB vlastníkům bytových jednotek předložit.

3. Daně -  z nemovitých věcí a z nabytí nemovitosti

S novou formulací se setkáváme i v případě daně z nemovitých věcí i pozemků osvobozených od daně. Od daně jsou nově osvobozeni majitelé pozemků, které se stavbou netvoří funkční celek, nebo je nepoužívají k podnikání. V případě vlastníka podnikatele, pokud nejsou pozemky pronajímané, propachtované, nebo v případě, že nejsou zařazeny v jeho obchodním majetku podle zákona upravujícího daně z příjmů. Daň z pozemku nadále bude platit již jen vlastník dle Katastru nemovitostí, nikoliv jako doposud i uživatel.

V posledních dvou letech zákon umožňoval oběma smluvním stránám, tedy prodávajícím i kupujícím dohodu, na základě které se určilo, kdo daň z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu) ve výši 4% (většinou z kupní ceny) příslušnému finančnímu úřadu odvede. Ve většině případů, možná i kvůli historicky danému stereotypu to byli prodávající a kupující byli v takovém případě ručiteli. Od letošního roku se zákon mění ve smyslu plátce daně z nabytí nemovitosti. Stává se jím jen a pouze kupující.

Ač zákon vláda již schválila, účinnost tohoto zákona prozatím nebyla stanovena. "Zlí jazykové” a “tamtamy" se domnívají, že by se tak mělo stát od 1. 4. 2016, ale kdo ví? Věřím, že se to brzy dozvíme. A co tato změna udělá s cenami nemovitých věcí v České republice? Přečtěte si krátké zamyšlení k tomuto tématu.

Předem děkuji za (NE)povinný LIKE i slušný 🙂 komentář, a hlavně, díky za Váš čas. Michal

Už jste si stáhli?

  • Představím vám rizika při SAMOPRODEJI nemovitosti
  • Ukážu vám, jak funguje realitní trh
  • Dozvíte se, jaké dovednosti musí mít kvalitní makléř 3. tisíciletí, aby skvěle prodal vaši nemovitost
  • A navíc získáte drahocenný bonus v podobě nehorázné slevy

privacy Váš email je u mě v největším bezpečí

Michal Souček

Díky za Váš milý komentář :)