Čeká nás zvýšení nákladů při koupi nemovitosti?

Vláda schválila návrh ministra financí Babiše na změnu zákona o dani z nabytí nemovitosti (dříve daně z převodu nemovitosti). Dokončila tak projekt minulé vlády a hlavního Babišova současného politického soka bývalého ministra financí Kalouska. Od dubna 2016 bude s největší pravděpodobností DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI ve výši 4% z kupní ceny platit KUPUJÍCÍ. Stát tak od příštího roku v tomto ohledu zdaní kupující oficiálně dvakrát. Poprvé, když kupující peníze na nemovitost vydělá, podruhé, když jimi nemovitost zaplatí. Dojde ale k výraznému navýšení nákladů při koupi nemovitosti? Dozvíte se v článku...

V tomto článku se nechci a nebudu pouštět do otázek typu, co tím vláda zamýšlí, proč zdaní kupujícího dvakrát nebo, že zde je i zjevná paralela s církevními restitucemi, kdy se církev chystá spoustu svého nedávno nabytého majetku znovu rozprodávat a ušetří miliony na daních právě díky tomuto vládnímu kroku. To by nikomu neprospělo.

Chci se zamyslet nad tím, co to přinese nám, obyčejným lidem a hlavně vám poradit, čeho se v nejbližších měsících vyvarovat, abyste zbytečně nepřišli o peníze.

Často v poslední době slýchávám debaty o tom, že se v souvislosti s připravovanou legislativní změnou sníží kupní ceny, že se zvýší kupní ceny, že nebude poptávka po nemovitostech, ale i že bude obrovská poptávka po nemovitostech, že banky nebudou půjčovat na daň kupujícím a další a další zvěsti některých vizionářů, kteří působí na realitním trhu i mimo něj.

Nic se nezmění?

Jedno je jisté. Pro banky jsou hypotéky a úvěry na bydlení hlavním produktem a pilířem jejich byznysu. Kdyby se měly ty holky přeskočit, tak ty své produkty upraví tak, aby kupujícím na daň ty peníze půjčily. Naopak, udělají z toho další produkt, na kterém vydělají.

Jeden můj kolega kdesi ve svém pojednání dokonce napsal, že banky už to vlastně umí i dnes, takže debata zda budou nebo nebudou půjčovat je irelevantní a možná je tato debata tedy i snahou donutit lid v mrtvějším zimním období rozhýbat kola realitního trhu k vyšším obrátkám.

A zbytek výše uvedeného jednoduše a prostě nemůže nikdo vědět. Jestli půjdou ceny nemovitých věcí skokově nahoru nebo dolu VŽDYCKY určuje TRH. A v tomto případě je to trh realitní, tedy nabídka a poptávka.

Tendence zvyšování cen nemovitostí je jiná otázka, to je trend, který je dlouhodobě ovlivňován vnějšími vlivy makroekonomiky.

Skokový pokles nebo nárůst cen je v každé ekonomice určován mírou nabídky a poptávky. Realitní trh je složen z individuálních nabídek, které jsou nebo nejsou uspokojovány poptávkou a obráceně. Na základě toho ceny nemovitostí stoupají nebo klesají.

V zásadě lze tedy souhlasit s názory, že se NIC VÝRAZNÉHO NESTANE. Lidé budou mít stále potřebu kupovat i prodávat bydlení. Banky budou půjčovat dál, nabídka nemovitostí na trhu bude srovnatelná a stejně tak bude nadále podobná i poptávka po nich. Ač ne fakticky, v kupních cenách měli kupující od prodávajících daň z nabytí nemovitosti (dříve z převodu) už stejně většinou započítanou.

Ale je tu jedno ale

Nezapomeňme ale na jeden segment trhu, který je relativně významný. Co ti lidé, kteří se chtějí stěhovat z menšího do většího, z většího do menšího, z hranatého do kulatého nebo z nízkého do vysokého?

ANO VY, kteří zrovna v prvním čtvrtletí příštího roku budete z jakéhokoliv důvodu muset prodat stávající bydlení a budete kupovat nové. Hlavně pro VÁS je tento článek.

Dejte si pozor, abyste nezaplatili daň z nabytí nemovitosti s nadšením jako prodávající a při další transakci jste do povinnosti zaplatit daň z nemovitosti nespadali už jako kupující.

Připravíte se zbytečně o 4% z kupní ceny, což může být u bytu za 2,5 mil. 100.000 Kč, které byste jinak mohli použít na vybavení bytu, vytouženou dovolenou, nebo jako dárek svému oblíbenému realitnímu makléři, který vám tak dobře poradil. 🙂

Mějte se skvěle a ať se vám daří.

___________

Strašně by mě zajímal váš názor na tento článek. Podělte se o něj prosím v komentářích pod článkem a pokud se vám článek líbil a něco vám dal, vyjádřete svou podporu LAJKem :).

Díky Michal

Už jste si stáhli?

  • Představím vám rizika při SAMOPRODEJI nemovitosti
  • Ukážu vám, jak funguje realitní trh
  • Dozvíte se, jaké dovednosti musí mít kvalitní makléř 3. tisíciletí, aby skvěle prodal vaši nemovitost
  • A navíc získáte drahocenný bonus v podobě nehorázné slevy

privacy Váš email je u mě v největším bezpečí

Michal Souček

Napište do komentářů svůj názor...