Pojďme si říct pravdu o realitních makléřích, bez pardónu.

Když se řekne realitní makléř. Je to práce nebo profese? Je to obchodník nebo podnikatel? Co pro vás takový člověk udělat musí a co pro vás udělat nemůže? Co by udělat měl a co udělat nesmí? A je takový člověk vůbec člověk?

Je to člověk. A je to člověk z masa a kostí. A právě proto neumí zázraky. Možná víc než práce nebo profese je to životní styl. O renomé této profese se toho řeklo a napsalo mnoho. Není valné a není se čemu divit. Můžeme si za to z velké části sami. Ale začněme s tím, kdo je realitní makléř a co pro vás může nebo musí udělat, aby byl prodej vaší nemovitosti efektivní a úspěšný.

Kdo je a kdo není realitní makléř?

Makléř je podnikatel na volné noze. Je to obchodník. Je to komunikátor, mediátor, diplomat i zastánce. Je to zprostředkovatel. Není to zaměstnanec. Každý měsíc začíná se záporným rozpočtem, protože složenky prostě nepočkají až přijde odměna za uzavřený obchodní případ.

Skvělý makléř by měl být nadstandardně schopný starat se o osobní marketing svůj i marketing svých obchodních případů. Měl by rozumět legislativě, stavebním materiálům a musí být finančně gramotný. Musí umět rozlišit a určit správné cílové skupiny a musí znát jejich potřeby napříč všemi věkovými kategoriemi. Musí mít cit pro komunikaci se zákazníkem, ať už je to prodávající nebo zájemce o koupi, starý nebo mladý. Dobrý makléř si pamatuje, co jste mu říkali minule a neptá se na věci stále dokola. Musí umět pravopis a být i skvělým společníkem. Makléř není profesionální fotograf, ani uklízečka, ani “videomaker“.

Makléř žije v souladu se svou profesí 24 hodin denně. Musí mít všeobecný přehled a obrovskou trpělivost. Musí být dochvilný, pravdomluvný, kreativní a připravený. Makléř šetří čas, je maximálně loajální, férový a přímočarý.

Co pro vás makléř musí udělat?

Makléř musí zajistit hladký průběh celé obchodní transakce. Na začátku se seznámí s vaší nemovitostí a navrhne nejvhodnější strategii. Dopředu si obstará ve spolupráci s vámi všechny potřebné dokumenty, o kterých ví, že je po něm vyžaduje zákon nebo je budou chtít vidět kupující. Příprava je 70% úspěchu.

Vždy musí zajistit tu nejlepší možnou prezentaci od naaranžování nemovitosti, přes fotoprezentaci, dispoziční plánek, po video prohlídku. Nafotit a vložit na internet už vážně dnes nestačí. Citlivě zvolí ty nejefektivnější prezentační kanály, kterými nabídku vystřelí do světa, aby vám zajistil tu největší záplavu zájemců.

Provází při prohlídkách, následně zajišťuje bezpečný advokátní servis, dohlíží na všechny kroky, které se s nemovitostí v průběhu celé obchodní transakce dějí.

Makléř vytváří, vymýšlí, zprostředkovává, vyjednává, obchoduje, uzavírá, doporučuje, vysvětluje, zajišťuje, pomáhá, radí, podporuje a mnoho dalšího.

A co pro vás realitní makléř opravdu udělat nemůže?

Makléř nemůže prodat za cenu, kterou nikdo nezaplatí. Takový makléř neexistuje. Makléř vám nesplní vaše přání o ceně za vaši nemovitost, pokud vaše představa nestojí na reálných základech. Stejně tak jako pekař neprodá housku za třicet korun.

Kupující jsou dnes chytřejší než kdykoliv dříve. Mají chytré nástroje v podobě internetových inzertních serverů nebo tištěných katalogů, které jim velmi zřetelně a rychle ukáží, za kolik jsou schopni hledanou nemovitost v dané lokalitě pořídit. Kupující srovnává nabídky s okolními nemovitostmi, které jsou AKTUÁLNĚ na trhu.

Důležité je slovo AKTUÁLNĚ. Ceny nemovitostí se odvíjejí zejména podle lokality, velikosti, stavu, ale zároveň i stejnou měrou přispívá aktuální nabídka a poptávka. Kupující akceptuje cenu, která je tržní, takže aby došlo ke shodě, musí to stejné udělat i prodávající. Makléř, který umí určit správnou cílovou skupinu kupujících a zná její potřeby, zná velmi přesně i cenu, kterou daná cílová skupina bude ochotna zaplatit za danou nemovitost v dané lokalitě.

A co váš makléř udělat nesmí?

Nesmí lhát v žádném případě ani kontextu. Ani na začátku obchodního vztahu ani v jeho průběhu. Nesmí lhát o výši prodejní ceny jen proto, abyste mu prodej vaší nemovitosti přiklepli, protože se vám vyřčená cena líbí.

Makléř nesmí budovat krátkodobé obchodní vztahy založené na tricích. Makléř nesmí být laxní, stejně tak jako prodávající. Prodej nemovitosti je efektivní a úspěšný pouze v případě, jdete-li do toho na 100%!

Makléř nesmí přijít na schůzku s vámi nebo na prohlídku se zájemci nepřipravený. Makleřina je herecká role v dobrém slova smyslu vyžadující maximální přípravu na všechny okolnosti. Makléř nikdy nesmí slibit věci, které neumí zajistit, a které nedokáže. Pozná se to. Nevyplácí se to.

A co dělat, když jste prodávající nebo kupující?

Vybrat si toho správného makléře a nenechat se slovit stádem těch lačných, kteří slibují nesplnitelné. Buďte vy tím, kdo si vybírá a vybírejte pečlivě. Pro vás je to totiž absolutně to nejdůležitější. Vždy to ovlivní průběh a výsledek celé obchodní transakce. A není to zas tak těžké.

Pokud dokážete najít makléře na internetu, najdete tam i jeho zakázky, líbí-li se vám i jejich prezentace a to, jak jsou nafoceny, případně tam je dispoziční plánek a videoprohlídka, najdete-li i reference spokojených zákazníků, máte-li z něho dobrý pocit, zafunguje-li první dojem a taková ta chemie, MÁTE HO. DRŽTE SE HO, ZAVOLEJTE  HO, POSLECHNĚTE HO.

Bude vědět, jak vám pomoci a budete maximálně spokojení. My makléři jsme totiž lidi jako všichni ostatní, jen se na to někdy trochu zapomíná a hlavně se zapomíná na to, že ta naše profese je setsakramentsky složitá a těžká, a proto není úplně bezpečné to zkoušet po své vlastní ose.

No a vzhledem k tomu, že se nacházíte přímo na mých webových stránkách, pečlivě je prostudujte, je tady spousta dalších mouder. ? A klasicky níže děkuji předem za milý komentář, LAJK i sdílení, ať ten článek pomůže co nejvíce lidem.

Bez legrace, díky za váš čas a mějte se skvěle, Michal

, , , , , , , ,

MEMBERS ONLY EMAIL

Píšu rád, ale ne zas tak rád, abych vás délkou unudil k smrti. Pokud se zajímáte o realitní data a chcete jednou měsíčně vysvětlit jedno hlubší realitní téma, vyplňte Váš e-mail, jméno a příjmení. Vaše data nikdy nezneužiju a vždy se z odběru můžete odhlásit. Aktuální obsah posílám jen plně registrovaným e-mailům. MichalMinulá vydání