Vydělá vám dobře napsaný text při prodeji nemovitosti mnohem víc peněz?

Psaní vůbec nesouvisí s prodejem nemovitostí, že ne? Na první pohled možná ne, ale na ten druhý už na sto procent ano. Jsem přesvědčený o tom, že psané slovo je vůbec největší kalibr v situaci, kdy cokoliv prodáváte. A zejména při prodeji (a pronájmu) nemovitostí se hodně zapomíná na to, že vám dobře napsaný text vydělá mnohem víc peněz. Chci se s vámi podělit o to, jak o psaní při prodeji přemýšlím já, a proč je psaní tak neskutečně důležitý prodejní nástroj. Spousta lidí (i makléřů - většina z nás jsme totiž taky lidi) to tak nevnímá a možná je to velká chyba.

Texty na inzertních serverech

Když se podíváte na texty v nabídkách na inzertních serverech, tak si budete myslet, že jsem se úplně zbláznil. Tvrdím vám, že vám dobře napsaný text vydělá mnohem víc peněz. No jo. Tak jdete na server, jakýkoliv, třeba na Sreality nebo Reality.Idnes a chcete najít dobrý text, který vás zaujme… Tak jdete… A hledáte… A hledáte… A hledáte… A hledáte dál. A žádný dobře napsaný text nenacházíte…

Všude jen:  „Bytová jednotka o velikosti 2+1/L 57m2 je umístěna v 3. NP. Byt je ve velmi dobrém stavu, prostorná koupelna s vanou, příprava na kuchyňskou linku, šatna, sklep. V blízkosti se nachází Havlíčkovy sady, fotbalový stadion Bohemians Ďolíček, tenisová hala, zimní stadion Hasa, školy, školky, Poliklinika, prodejna Lidl aj. Osobní vlastnictví – Možnost financovat hypotečním úvěrem.

Vydržte

Tak hledáte dál. Pořád nenacházíte. Vydržte… Hledejte… Dejte tomu pár … desítek (možná dvacítek) minut… Ty dobře napsané texty tam jsou, jen jich je bohužel pořád strašně málo a vy na to hledání prostě nemáte dostatek času ani chuti. A to je vlastně na druhou stranu ta výhoda. Protože pokud se rozhodnete cokoliv prodávat, vždycky to jde líp s dobrým textem.

Dobře napsaný text vám totiž opravdu vydělá mnohem víc peněz. Ne prvoplánově kvůli tomu, že si ho (ten text) někdo koupí, protože je dobře napsaný. Vydělá vám víc proto, že zaujme mnohem víc lidí, kteří s vaším textem – a potažmo nabídkou – prostě a jednoduše stráví víc času. Udrží jejich pozornost. Uloží si ji do paměti, nebo na ni hned zareagují. Dobrý text přenese ty správné emoce a informace. Dobrý text k zájemci mluví tím správným jazykem. Říká mu, co chce slyšet. A to se nám přece líbí, když někdo říká to, co chceme slyšet. Nebo? 

Každým slovem prodávat

Můj cíl je úplně jasný. Chci každým slovem prodávat. Chci vždy za každých okolností, aby se moje texty dobře četly. Potichu, v mysli, ale i nahlas. Jsem magor, s texty si hraju i několik hodin, než jsem úplně spokojený s tím, jak se to čte. Jak informace plynou, jak jsou úplné a celistvé a logicky poskládané dohromady. Nikdo na světě nepochopí, že třeba prodejní text u této nabídky jsem psal víc jak 3 hodiny. 

A navíc dvě hodiny jsem o něm předem přemýšlel, než jsem začal psát. Během dvouhodinové procházky. Abych si utřídil myšlenky a zjistil, jakým směrem se při prodeji bytu vydám. Jaká bude cílová skupina. Jak k ní  promluvím? Co chce slyšet? Jaké jsou výhody a nevýhody nabídky? Můžu jí to sdělit? Potká se to s očekáváním? Je to pravda? Bude ji to bavit? Musí ji to bavit!

A chápete, že si k tomu pak ještě následující den minimálně na další hodinu sednu a přepisuju? A opravuju? A kontroluju? Protože to prostě pro moje zájemce není  nikdy dost dobrý?!!!!!?🙉 A pak mě napadá, že kdybych se na to vykašlal a napsal to za deset minut, tak můžu zlevnit o pár desítek tisíc moje služby. Třeba by to klienti ocenili?

Snad ne. Možná jo. Ale to by mě nebavilo. Dělat něco jen proto, aby byl výsledek horší, když vím, že to jde líp? To bych nikdy vědomě neudělal. Neměl bych z toho radost a hlavně bych nevěřil ve výsledek. Moje zkušenost ze stovek obchodních případů praví, že když udělám všechno nejlépe jak umím, tak to tak i dopadne. A to je ten cíl. To je i ten důvod, proč získávám vaši důvěru. Opakovaně. A moc vám za ni děkuju. 

Nechcete číst celý článek? Pusťte si jej jako video.

Jenže lidi „prej“ nečtou

Jasně, slyšel jsem od kolegů, že lidi texty u prodejních nabídek nečtou. Že je jiná doba. Rychlejší. Aha… Fakt? A nečtou ty texty jenom proto, že nemají čas, nebo je nečtou proto, že jsou ty texty všechny stejně mizerné? Když si dám na textech záležet a napíšu je nejlépe, jak umím (což vůbec neznamená, že budou dobré 🙉), budou je zájemci číst? 

Jasně, že jo. Možná je nebudou číst všichni, ale budoucí kupec si ty texty přečte. Do poslední řádky!!! To vám garantuju. Vím to, protože s ním později mluvím. A za mě? Kdyby si to přečetl ze sta zájemců jenom ten kupec, tak je to úplně v pohodě. Protože pro něj ty texty píšu. A kupec může být vždy jenom jeden. Takže cajk.

Prodejními texty to nekončí

Chcete nahlédnout trochu víc do hloubky? Tak ale ne že se pak dáte na profesní dráhu realitního makléře a seberete mi vítr z plachet a konkurenční výhodu! Slibujete? Tak dobře.😀 Už jen krátce vám nakonec vyjmenuji všechny situace, ve kterých se potýkám s texty při jednotlivých zakázkách.

Prodejní text je totiž jen jedna disciplína z mnoha při moderním a marketingově poctivém prodeji nemovitosti. Těch textů připravuju mnohem víc. Jsou to texty, které se všechny točí kolem jednoho produktu – nemovitosti. Každý text používám v jiné situaci. A každý má jiný cíl a důvod. Každé slovo je pečlivě vybráno a kladeno vedle druhého, aby dávalo smysl. Nejsem Hemingway, jsem makléř, ale dávám si záležet na všem, co dělám. Chtěl bych psát ještě líp. Občas mě třeba nebaví psát spisovně, protože mi to do „tý huby jde prostě líp, když je to napsaný trochu víc po mym“.☺️

Já vím, že na sociálních sítích teď všichni makléři sdílí, jaká brnkačka byl tenhle prodej a jaká brnkačka byl ten druhej prodej. Že to trvalo tři dny a prodalo se to o desítky tisíc víc, než vůbec majitel chtěl. A že teď ten majitel kvůli makléři neví, co s těmi penězi navíc bude dělat. A že se to povedlo téměř z postele při zírání na Netflix. No, ach… Taková je doba a spousta kolegů si neuvědomuje, jak krátkozraký tento marketing je. On to ani není marketing. 

Ale to je jedno. O tom brzy a víc do hloubky v dalším zamyšlení. Já to mám prostě trochu jinak. Mně – správně pojatý prodej nemovitosti – vůbec tak snadný nepřipadá, ale možná to je proto, že to dělám teprve 18 let…

Typy prodejní textů při prodeji nemovitosti – „MNOU“

 • Nabídka realitních služeb klientovi: 2-3 hodiny
 • Scénář do videa: 2-4 hodiny – (aktuální covidový formát k nahlednutí😷)
 • Hlavní prodejní text: 3-5 hodin
 • Kompletní Info-email pro zájemce: 2-3 hodiny – (k nahlédnutí zde) – posílám jej ještě před prohlídkou, aby se zájemce mohl seznámit s daty a na prohlídce se soustřeďoval pouze na atmosféru a další důležité věci. Ze zkušenosti vím, že to je neskutečně efektivní, zájemci to milují a mívají následně k nemovitosti mnohem vyšší důvěru a 
 • Prospekt na prohlídky: 1 hodina – (k nahlédnutí zde – zase jiný byt) 
 • E-mailová a SMS komunikace: (hodiny) mojí oblíbenou disciplínou jsou i e-maily, kde se řeší obchod – protože to je ve chvíli, kdy jste vyčerpali všechny argumenty a hledáte nové. U největších obchodů, které jsem uzavíral, jsem posílal desítky e-mailů s argumenty, proč by si zájemce měl danou nemovitost koupit a zpátky mi chodily e-maily s odpovědí, proč by měla být daná nemovitost levnější.😎

Většinou jsme se nakonec dohodli dobře. Takový textový ping-pong. Skvělý!

Jsem svým největším kritikem

Člověk má být (podle mě) sám pro sebe tím největším kritikem. Já jsem extrémně kritický k tomu, co píšu. Kritický k sobě. Osobně to mám tak, že to, co napíšu, musí bavit číst mě. A mám to tak vlastně ve všem. Asi jste zjistili, že mám svoji laťku posazenou velmi nízko😂, ale zvedám ji postupně tím, že se učím být lepší. Je to proces.

Ta péče kolem textů u mně nevznikla jen tak. Nejprve se na prodej konkrétní nemovitosti dívám z pohledu prodávajícího, pak samozřejmě i z pohledu makléře, ale při psaní a komunikaci se zájemci, jsem mnohem víc v myšlenkách na straně zájemce. Myslím si, že musím být naladěný na stejnou notu s lidmi, kterým se snažím můj produkt prodat. Usnadnit jim jejich rozhodnutí, které je nesmírně těžké. Usnadnit jim ho ideálně tak, aby si koupili produkt, který prodávám já.

Byl jsem v životě osobně ve všech třech rolích, nejčastěji jako makléř (kupodivu😎), ale častěji jako kupující, než jako prodávající. A to je hodně podstatné. Protože jsem většinou zažíval doslova peklo ve chvíli, kdy jsem před prohlídkou nedostal ani půdorys a na prohlídce skoro žádnou informaci, protože makléř prostě nevěděl. 

A z osobní zkušenosti vím, že se vždy rozhodnu rychleji a raději pro nemovitost, kde mám lepší pocit z protistrany, a kde dostanu víc informací. Cítím se tak jednoduše mnohem víc v BEZPEČÍ. Každý se podle mě cítí lépe ve chvíli, kdy má informace a jedná s lidmi, se kterými ho to baví! Proto raději na prohlídkách a před nimi rozdávám informace a texty. Spoustu informací a textů. Mnohem raději, než šampaňské. I když na šampaňském nevidím vůbec nic špatného.

Mějte se moc fajn a až budete někdy něco prodávat, udělá mi velkou radost, když si vzpomenete na tento můj článek a dobře váš produkt popíšete. Stojí to za to! Vydělá vám to víc. A usnadní to rozhodování protistraně. Věřte mi… Díky…

Michal Souček, realitní makléř QARA

Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího, potřebujete jít víc do hloubky, napište mi. Těch témat kolem prodeje a nákupu nemovitostí je strašně moc a jsou hodně komplexní. No a zároveň jakákoliv zpětná vazba mi udělá velkou radost, protože budu vědět, že jste to přinejmenším četli.😀

DATA Z TRHU

Trh se trochu mění a já potřebuju mít přehled o tom jak rychle a jak moc. Proto každý měsíc s kolegy kontrolujeme veřejnou nabídku nemovitostí na prodej i pronájem ve velkých městech. Čísla za duben a květen se nezměnila nijak výrazně. Uvidíme v dalších měsících, jestli se budou trendy držet nebo měnit. Odkaz na všechna dosavadní data zde.

POBAVILO (HODNĚ)

Už ani nevím, kdo mi poslal nabídku na prodej rodinného domu na Moravě. I tak se to dá pojmout:

„Ve výhradním zastoupení Vám nabízíme rodinný dům, který prošel rozsáhlou demolicí…“ 

To jako fakt? Ne. No jo. NE!😱 Četl jsem to asi desetkrát, abych se ujistil, že tam třeba někde nechybí čárka, která dokáže význam věty totálně proměnit. Nechybí. Takže buď je to masér, kterej to má neskutečně na háku nebo …. to není masér ………..

ŠTVE MĚ

Psaní se dá taky ale zneužít. Řetězový emaily jsou pěkná sviňárna a ovlivňují toho poměrně hodně. Narazil jsem na docela hezký video – možná ho ukažte všem příbuzným, který jedou na vlně přeposílání hloupostí. Ne proto, aby volili Piráty, na jejichž kanálu jsem video objevil, ale proto, aby pochopili, že každá mince může mít i druhou stranu. I když pochopit a zorientovat se je někdy fakt těžký.

K ZAMYŠLENÍ – MOC HEZKY NAPSÁNO, ŘEČENO

 • Za peníze si koupíš dům, ne domov. 
 • Za peníze si koupíš hodinky, ne čas. 
 • Za peníze si koupíš postel, ne klidný spánek.
 • Za peníze si koupíš jídlo, ne chuť.
 • Za peníze si koupíš doktora, ne zdraví.
 • Za peníze si koupíš pojištění, ne bezpečí. 

DESIGN TIP

A pokud potřebujete klid na psaní – Framery je možná skvělý doplněk do vaší rušné kanceláře.

Tak to je pro dnešek všechno, mějte se moc fajn a buďte zdrávi. Michal🙋‍♂️

Michal Souček, zakladatel QARA a realitní makléř

, , , , , , , , ,

MEMBERS ONLY EMAIL

Píšu rád, ale ne zas tak rád, abych vás délkou unudil k smrti. Pokud se zajímáte o realitní data a chcete jednou měsíčně vysvětlit jedno hlubší realitní téma, vyplňte Váš e-mail, jméno a příjmení. Vaše data nikdy nezneužiju a vždy se z odběru můžete odhlásit. Aktuální obsah posílám jen plně registrovaným e-mailům. MichalMinulá vydání