Jak bude až pandemie odezní? Bude dobře.

Nastala situace, kterou nikdo nečekal. Pandemie zaskočila celý svět. Poslední dobou se mluvilo o ekonomickém ochlazení, recesi, krizi a “ejhle”, přišlo to z úplně jiné strany. Mnohem hlubší, globálnější a dost možná i delší. Jsem realitní makléř a dočasně jsem přišel o možnost vydělávat peníze. Stejně jako spousta dalších lidí na celém světě. I přes to nepropadám panice. Proč?

Pandemie zasáhla celou planetu

Tyto řádky píšu v době, kdy pandemie způsobená koronavirovým onemocněním COVID-19 zasáhla skoro celou planetu. V době, kdy počty nakažených i zemřelých (kromě Číny) strmě stoupají. V době, kdy média vyvolala celosvětovou paniku, která bude mít pravděpodobně velké ekonomické dopady. 

Bezpochyby se jedná o závažnou situaci. Je to odolný virus, který se šíří velmi agresivně. Naštěstí je to virus, který zatím nepředstavuje pro naprostou většinu populace významné zdravotní riziko.

Tento článek píšu ve chvíli, kdy se na nás už několik týdnů ze všech stran souvisle valí samé negativní zprávy. Nikdo nevíme, jak dlouho bude celosvětový boj proti koronaviru trvat. Vláda nemá s podobnými situacemi zkušenost. Nikdo z nás nemá podobnou zkušenost. Svět se změnil, svět se zastavil.

Nikdo nemohl být připraven, ale proč to divadlo?

Poslední celosvětová pandemie skončila po dvou letech v roce 1920. Je označována jako španělská chřipka a jen v českých zemích zemřelo v jejím důsledku až 80.000 lidí. Počet obětí na celém světě je odhadován mezi 50 až 100 miliony lidí.

Nebyli jsme připraveni. Ani teď, ani v minulosti. Ale to se dá odpustit. To, co se odpustit nedá, je “rádoby hrdinské” marketingové a PR divadlo naší vlády, které musíme snášet každý den, pokud si pustíme televizi nebo se podíváme na internet.

Nic netrvá věčně, ani průser.

Všichni čekáme s napětím na první dobré zprávy. A ony přijdou. A přijdou brzy. Stejně jako krásné počasí. Možná že zažijeme nejkrásnější léto v životě, protože z nás spadne obrovské napětí, které v nás teď každý den sílí. Možná se s o to větší radostí vrhneme zpátky do práce.

Možná to bude úplně jinak, ale já bych to celé naší planetě ze srdce přál. Nikdy jsme nebyli vyspělejší a nikdy jsme na tom nebyli lépe. Zvládli jsme to v minulosti a zvládneme to i teď.

Pozitivní na podobných situacích totiž je vždycky to, že nic netrvá věčně. A ani tento průšvih nebude trvat věčně. Pozitivní je i to, že vždycky povstaneme mnohem lepší a silnější. Jako planeta, ale hlavně jako češi.

Proč si to myslím? Protože jsem se podíval zpátky do historie na několik podobných souvislostí.

Černá smrt

V polovině 14. století otřásly Asií a Evropou dvě vlny morové epidemie známé jako Černá smrt. Jen v Evropě na její následky zemřelo údajně víc než 25 milionů lidí. To byla asi třetina tehdejší evropské populace. Většina Evropy se zmítala ve velkých ekonomických problémech, které se s evropskými zeměmi nesly už od konce 13. století. 

Naopak české země zažívaly díky Lucemburkům obrovský rozkvět. Praha se stala metropolí Svaté říše římské a vedle Říma i Paříže byla velice důležitým evropským centrem. 

Španělská chřipka

Již zmíněná španělská chřipka zasáhla celý svět v letech 1918 – 1920. Odhadovaný počet obětí vystoupal až ke 100 milionům lidí na celém světě. Celá Evropa byla v tu dobu zároveň oslabena první světovou válkou. 

I v tomto období zmobilizovali češi svoje síly a stali se ve dvacátých letech za prvé desátým průmyslově nejrozvinutějším státem a za druhé devátým nejbohatším státem na světě.

Není to jen o lídrech

Po vzniku Československa v roce 1918 byl prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk, předsedou vlády Karel Kramář, ministrem zahraničí Edvard Beneš a ministrem obrany Milan Rastislav Štefánik. To byli skvělí lídři, stejně jako Jan Lucemburský a Karel IV. ve 14. století. 

V tomto ohledu si už pár desítek let vedeme opravdu hodně špatně. Ale ani tak se nemusíme bát. Ve 14. století i za první republiky ve 20. letech minulého století nestál úspěch jen na jednotlivcích.

Vždycky je to o obyčejných lidech, kteří vytvářejí hodnoty. A v tom jsme my češi velice silní. Vypněte hysterická zpravodajství v televizi a na internetu. Čtěte, vzdělávejte se a připravujte se na budoucnost. Bude taková, jakou si ji vytvoříme.

Poděkování

Obrovské díky patří všem zdravotníkům, hasičům, policistům, prodavačům v obchodech, ale i všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhají, aniž by museli. Nasazují krk za nás za všechny, abychom se mohli mít v budoucnu lépe. Nasazují krk za životy našich blízkých, kteří jsou rizikovými skupinami. Díky, jste skvělí.

Michal Souček, realitní makléř

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Demografie_středověku#Léta_1250-1350

https://cs.wikipedia.org/wiki/Renesance

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lucemburkové

https://cs.wikipedia.org/wiki/Španělská_chřipka

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3291398/

https://phys.org/news/2018-01-human-fleas-lice-black-death.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_IV.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1777913-karel-iv-vladar-ktery-si-zajistil-abychom-ho-milovali

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_republika

https://cs.wikipedia.org/wiki/Demografie_středověku#Léta_1250-1350

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_republika#Hospodářstv%C3%AD

Zdroje fotografií:

https://www.buckscountycouriertimes.com/news/20190923/mxfctter-museum-to-mark-historic-influenza-pandemic/1

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/andrej-babis-vyhral-spor-o-evidenci-ve-svazcich-stb-233265

https://www.dotyk.cz/magazin/tomas-garrigue-masaryk-potomek-cisare-a-britsky-agent-20181103.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Černá_smrt#/media/Soubor:Pestilence_spreading_1347-1351_europe.cs.png

, , , ,

MEMBERS ONLY EMAIL

Píšu rád, ale ne zas tak rád, abych vás délkou unudil k smrti. Pokud se zajímáte o realitní data a chcete jednou měsíčně vysvětlit jedno hlubší realitní téma, vyplňte Váš e-mail, jméno a příjmení. Vaše data nikdy nezneužiju a vždy se z odběru můžete odhlásit. Aktuální obsah posílám jen plně registrovaným e-mailům. MichalMinulá vydání