Jak se nenechat ulovit realitním makléřem?

Je až s podivem, kolik lidí si myslí, že prodat nemovitost je snadné. A já neříkám, že není. Je k tomu potřeba znát dostatek informací. Ostatně pojďme se podívat na to, jak takový prodej nemovitosti v současné době probíhá z pohledu vlastníka “samoprodejce” a z pohledu vlastníka, který nelení a k prodeji své nemovitosti si najde kvalitního realitního makléře.

Říká se, že víc jak 65 % prvoprodejců, tedy prodávajících, kteří prvně prodávají nějakou nemovitost, nechtějí ze začátku využít služeb realitní kanceláře a zkouší to po své ose. Proč tedy jen 5 % z nich uspěje natolik, že jsou ochotni i v dalším případě jít cestou samoprodeje? Zeptal jsem se dvou mužů s aktuální zkušeností, jak to probíhalo.

Případ 1. – Pan Navrátil.

Pan Navrátil z Prahy zdědil po své zemřelé mamince byt 1+1 v Modřanech a vzhledem k tomu, že jej nepotřeboval, rozhodl se jej prodat. Neznal žádného realitního makléře a zároveň byl přesvědčen, že využití služeb makléře u prodeje klasického panelového bytu v přízemí v Praze není potřeba. Věci po mamince nechal v bytě pro případ, že by se případnému zájemci nějaký nábytek hodil do začátku.

Udělal pár fotek a s pomocí svého syna vložili nabídku na portál pro soukromou inzerci. Měli dojem, že dělají tu nejsprávnější věc, protože právě na tomto serveru se pohybují přímí zájemci. “Neměli jsme povědomí o ceně, z dědického řízení jsme měli znalecký posudek, cenu jsme porovnali a stanovili i podle ostatních nabídek v okolí, které jsme našli na internetu”, vzpomíná pan Navrátil.

„Druhý den v osm hodin ráno zazvonil telefon poprvé,” říká pan Navrátil. „Byla to nějaká realitka. Poděkoval jsem za jejich zájem a řekl jsem, že se jim kdyžtak ozvu, když budu potřebovat pomoci. Do oběda volalo třicet tři realitních makléřů, někteří dokonce ze stejné kanceláře. Byl jsem zoufalý a znechucený způsobem jejich jednání. Nakonec, abych měl klid, sedm posledních jsem pozval, aby se přišli na byt podívat. Někteří dokonce už měli i kupce, takže syn nabídku ze serveru stáhnul, aby už hlavně nevolal nikdo další.“

Případ 2. – Pan Podlomský.

Pan Podlomský byl okolnostmi nucen prodat byt v Řepích. Byl to rovněž byt 1+1 v přízemí se zasklenou lodžií. Maminka pana Podlomského již dosáhla zasloužilého věku a nemohla se o sebe nadále sama starat. Náklady s bytem se celé rodině nechtělo zbytečně nést. Rozhodnutí bylo jasné.

Pan Podlomský obvolal rodinu a nechal si z osobní zkušenosti doporučit realitního makléře. S tím se sešel v bytě, nechal si vysvětlit úskalí a možnosti dnešního trhu včetně ceny, za kterou je byt možné prodat. Řekli si, jak celá transkace od začátku do konce proběhne. Panu Podlomskému to dávalo smysl, domluvil se tedy s reaitním makléřem na spolupráci a následující den podepsali dohodu o zprostředkování prodeje nemovitosti.

V té se makléř zavázal ke všem činnostem, které v určitém čase, za předem domluvených podmínek a za předem domluvenou cenu pro pana Podlomského vykoná.

Níže se v jednotlivých bodech dozvíte, jak obě transakce dopadly:

Prodej bytu pana Navrátila. 

 1. Ze sedmi makléřů na schůzku dorazilo makléřů pět, se všemi se pan majitel dohodl na spolupráci, protože čím víc realitek, tím větší šance na úspěch.
 2. Někteří si nemovitost nafotili ve stavu v jakém byla, někteří požádali o fotky pana majitele.
 3. Zájemce nepřivedl nikdo, pan Navrátil nikomu nic nepodepsal a spolupráce tedy probíhala „per huba“.
 4. Žádný makléř nechtěl provizi, prý ji zaplatí kupující, což pana Navrátila mile překvapilo.
 5. Makléři se předháněli zejména v tom, za kolik jsou schopni byt prodat. „Proč ne“, řekl si pan Navrátil a se všemi se domluvil na nejvyšší vyřčené ceně.
 6. Do třech dnů všichni makléři vytvořili nabídky a vložili je na internet.
 7. Za měsíc přišli všeho-všudy dva zájemci, když zjistili, že se jedná o přízemí, otočili se a odešli.
 8. Pokud se ozval některý z makléřů, nechtěl se domluvit na prohlídce, ale na snížení nabídkové ceny.
 9. Za tři měsíce už to nabízeli jen dva realitní makléři, ti ostatní záhadným způsobem odpadli.
 10. Po půl roce nebyl byt stále prodaný a pan Navrátil stále platil poplatky SVJ a zálohy na služby.

Prodej bytu pana Podlomského.

 1. Makléř nechal byt vyklidit, aby zájemcům ukázal jaký prostor a světlo byt nabízí.
 2. Nechal udělat profesionální foto a video prohlídku. A samozřejmě i půdorys nemovitosti, bez toho to nejde.
 3. V tomto případě se nemovitost nijak dále nearanžovala, nebylo to třeba, ale standardně se například vymaluje, uklidí nebo se profesionálně připraví.
 4. Profesionální prezentace byla vytvořena včetně poutavého marketingového textu a popisu nemovitosti, stejně tak, jako scénář videoprohlídky.
 5. Po zveřejnění nabídky volalo makléři 18 lidí, z čehož druhý den si hned první zájemkyně byt po prohlídce zarezervovala.
 6. Makléř nechal připravit návrhy všech právních dokumentů, které se po odsouhlasení jejich znění oběma stranami podepsaly.
 7. Realitní makléř doručil na katastrální úřad podepsané dokumenty včetně návrhů na vklad.
 8. Zajistil znalecký posudek kvůli dani z nabytí nemovitosti, jejímž poplatníkem byl v té době prodávající. (Dnes už ji platí kupující, pozn. autora.)
 9. Zajistil zároveň předání bytu a přehlášení všech energií, včetně organizace komunikace mezi novou vlastnicí a SVJ.
 10. Zajistil vyplnění daňového přiznání k dani z nabytí nemovitosti i jeho doručení na příslušný finanční úřad.

(doba od zveřejnění nabídky po podpis dohody o rezervaci se zájemkyní – 14 hodin)
(celková doba prodeje včetně administrativy, katastrálních lhůt byla od zvěřejnění nabídky po předání bytu 62 dní)
(z toho oficiální zákonná lhůta pro vyřízení žádosti, kdy vše leží na katastrálním úřadě, činí 20+30 dní) 

Nenechte se ulovit realitním makléřem.

Proto vždy při prodeji nemovitosti zvažte, jestli je dobré stát se lovenou zvěří a nechat se ulovit neznámým realitním makléřem. Já doporučuji věnovat váš drahocený čas výběru kvalitního realitního makléře, který se o všechno postará. Má dostatek zkušeností, využívá dostatek inzertních serverů a prodejních technik tak, že pro vás v co nejkratší době zajistí nejvyšší možnou tržní cenu a najde kupce.

Pan Navrátil vycházel při svém počínání z nedostatku informací o prodeji nemovitostí a nikdo mu to nemůže mít za zlé. Je prací těch poctivých a schopných realitních makléřů a realitních kanceláří dělat osvětu veřejnosti. Realitní trh je opředen spoustou mýtů, ze kterých se potom mylně vychází. Pokud by vás nějaké mýty zajímaly, přečtěte si také článek „7 mýtů při prodeji nemovitosti, které prostě musíte znát“. Vychází hodně i z myšlení pana Navrátila.

Předem děkuji za lajk, pokud se vám článek líbil a budu rád, pokud se se mnou podělíte o váš názor v komentářích.?

A hlavně, díky za váš čas. Michal

, , , , , , , ,