Podívejte se, kolik stojí nemovitosti ve zbytku Evropy

Peníze se dají investovat několika způsoby. Do kryptoměn, do akcií, do vzdělání, do dětí, ale třeba i do nemovitostí. Pokud chcete investovat vaše peníze do nemovitostí, nemusíte se držet jen hranic České republiky. Nemovitosti existují všude na světě a Češi se v poslední době zajímají o nemovitosti i za hranicemi České republiky. Pokud vás zajímá, kolik stojí nemovitosti ve zbytku Evropy, třeba v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku, tak mi věnujte pár minut vašeho času a přečtěte si celý článek.

Říká se, že investice do nemovitostí je v dlouhodobém horizontu bezpečná a výhodná. Ceny rostou. V ČR v poslední době doslova před očima závratným tempem. Ceny rostou až na výjimky i v Evropě. Je to blbý, ale lidi prostě mají peníze, staví se málo, dlouho to trvá a poptávka po bydlení je v posledních letech velmi pozitivní. A proto mě napadlo, že se společně podíváme na to, kolik stojí nemovitosti ve zbytku Evropy.

Přihlaste se k odběru na mém You Tube kanálu, aby se k vám dostala všechna nová videa

Každý rok čtu „Property Index“ od Deloitte, který krásně a přehledně zpracovává a ukazuje současnou realitu cen nemovitostí v celé Evropě a Izraeli. Pokud se chcete dozvědět víc, tak všechny Property Indexy od roku 2012 si můžete zdarma stáhnout na stránkách Deloitte zde. Pokud ale nemáte tolik času nebo sílu a chuť se tím prokousávat sami, tak vám zprostředkuji a představím alespoň ta nejdůležitější data z evropského trhu let 2020 a 2019. 

Nejdražší město v roce 2020

Nejdražším městem v Evropě z pohledu ceny za metr čtvereční zůstává Paříž stejně jako v roce 2019. Má obrovský náskok před všemi ostatními. Pomyslnou druhou příčku obsadil izraelský Tel Aviv ( „Deloitty“ zařazený do tohoto evropského výběru) a bronzový Mnichov z roku 2020 přeskočil Luxemburg City, které bylo třetí o rok dříve. 

Zdroj: Deloitte Property Index – vydání 2021

V Paříži jste za metr čtvereční v novostavbě v roce 2020 zaplatili 12 917 EUR. V roce 2019 to bylo v průměru 12 863 EUR. Metr čtvereční novostavby v Tel Avivu vás v roce 2020 vyšel na 10 322 EUR (v roce 2019 to bylo 9 769 EUR). A bronzový Mnichov se pyšní cenovkou 8 700 EUR (v roce 2019 to bylo 8 250 EUR).

Pro srovnání, v Praze jsme v roce 2020 za metr čtvereční v novostavbě zaplatili 3 624 EUR proti 3 395 EUR za metr čtvereční novostavby v roce 2019. Moc se těším na Property Index z roku 2021, protože nárůst cen v celé Evropě očekávám poměrně významný ještě minimálně v letošním a pravděpodobně i v následujícím roce.

A co sousedé?

A jak to vypadá u našich bezprostředních sousedů? Za metr čtvereční v novostavbě ve Vídni jste v roce 2020 zaplatili 5 248 EUR. (2019 – 4 868 EUR). V Bratislavě vás metr čtvereční v loňském roce vyšel na 2 805 EUR stejně jako v roce 2019, jak vyplývá z Property Index 2019.

Maďarská i Polská metropole zůstávají levnější než Praha, kdy ve Varšavě se vám podařilo v roce 2020 pořídit metr čtvereční v novostavbě za 2 233 EUR a v Budapešti jste za ten samý metr čtvereční utratili 2 207 EUR. O Německu už byla řeč v rámci Mnichova, ale vězte, že v hlavním městě jste v roce 2020 pořídili m2 v novostavbě za 6 200 EUR. Druhým nejdražším Německým městem v rámci této optiky zůstává Frankfurt, kde stál metr novostavby v loňském roce 7 700 EUR.

Máte rádi teplo? Tak co třeba Alicante?

Pokud máte rádi teplo, jako já, tak vás budou zajímat i ceny nemovitostí v oblastech, ve kterých můžete trávit čas i v měsících, kdy u nás fičí, mrzne, prší nebo sněží. Zajímavý – a pro mě docela mile překvapivý – poměr „cena vs výkon“ nabízí španělské Alicante. V roce 2020 se cena v Alicante snížila oproti roku 2019 cca o 8,5 % na 2 176 EUR za metr čtvereční. 

Nemovitosti v alicantské nabídce dlouhodobě přibývají. Aktuálně je v Alicante a v okolí v nabídce přes 12 000 nemovitostí. Nejsem odborník na místní trh, takže nevím, proč tomu tak je. Ale podle experta na cestování, zakladatele skvělého cestovatelského portálu pro „campaře“ CAMPERGURU a mého kamaráda Víti Války, je Alicante skvělou destinací. 

Zdroj: PT TOURS International

Je to pravděpodobně jedno z nejteplejších míst od nás na západ, kam se můžete dostat suchou nohou. Myšleno třeba autem – pokud máte psa, jako my, kterého s sebou nechcete vláčet letadlem, protože byste v zimě rádi strávili někde více týdnů v teple a nemáte pro něj hlídání. 

A pokud hledáte na světě nejlepší hlídání pro psa, tak se obraťte na mojí skvělou dlouholetou klientku Janu Staňkovou ze Zbraslavi.

A pokud psa nemáte, dostanete se do Alicante přímo z České republiky za chvilku letadlem. Sice ne z Prahy, ale Pardubice jsou skvěle dostupné z celé ČR vlakem. Tak, uzavřeme vložené reklamní okénko a vrátíme se zpátky „na koleje“.😀

Pokud ne Alicante, co třeba Řím?

Jasně, Alicante pro vás může být daleko. Přece jen je to z Prahy přes 2200 kilometrů, a to pro někoho může být tzv. mimo dosah. Zajímavé ceny nabízí třeba i hlavní město Itálie. Můj strýc Josef žije v Římě už přes 50 let, a proto tam za ním pravidelně s holkama jezdíme.

V roce 2020 jste byli v Římě schopni pořídit metr čtvereční levněji než v Praze – za 3 158 EUR. Ceny v Římě dlouhodobě klesají. Ceny nemovitostí v celé Itálii obecně začaly klesat s příchodem finanční krize v roce 2009 a od té doby se italský realitní trh ne a ne nadechnout. Na jihu je bída, nic moc nefunguje, takže pokud zvažujete investovat do nemovitosti na jihu Itálie, počítejte spíš s dlouhodobým horizontem, protože rychle se vaše jihoitalská nemovitostní investice pravděpodobně nezhodnotí.

Řím je ale přímořské město se skvělým klimatem. Pokud si v něm najdete zalíbení, tak i v lednu a v únoru se denní teploty mohou vyšplhat přes dvacet stupňů celsia, což jinde na starém kontinentu na západ od nás pravděpodobně nenajdete.

Jak dlouho na bydlení v Evropě vyděláváme?

Pro mě je třeba i zajímavá informace o tom, za jak dlouho si v průměru na nový byt vydělají obyvatelé různých evropských zemí. A tady konečně začínáme obsazovat přední příčky. Akorát bohužel v tom negativním slova smyslu. Na první místo v „nedostupnosti“ jsme se dostali v roce 2016 a až v loňském roce jsme jej přenechali Srbsku.

Zdroj: Deloitte Property Index – vydání 2021

Property Index sleduje a porovnává hladinu hrubých ročních platů za standardizovaný byt (většinou v novostavbě) o velikosti 70 m2. V České republice jsme na podobně standardizovaný byt v roce 2015 vydělávali zhruba 7 let. Pak jsme na sobě ale – sportovní hantýrkou – zapracovali, abychom se z 8 místa mezi sledovanými zeměmi v Evropě v roce 2015 dostali hned na 1 první místo v roce 2016. To jsme si udrželi až do roku 2019. V roce 2020 jsme opanovali druhou příčku za Srbskem, kdy jsme na standardizovaný byt o velikosti 70 m2 vydělávali víc než 12 let.

A jak to mají naši sousedé? Slováci v roce 2020 vydělávali na pořízení vlastního 70 m2 bytu v novostavbě 10,6 let stejně jako Rakušané. Maďaři na stejný byt vydělávali vydělávali 8,4 let a Poláci 7,6 let. Nejdostupnější z našich bezprostředních sousedů mají byty Němci, kteří šetřili na pořízení výše uvedeného bytu 6 let. Nejdostupnější bydlení ze všech sledovaných zemí pak měli v roce 2020 Irové, kteří si na nový 70 m2 byt ušetří v průměru za 3,1 roku.

Kde jsou nejdražší pronájmy? 

Třeba se stěhujete za prací do zahraničí, kde si budete muset pronajmout byt. I na toto Property Index od Deloitte myslí. Níže vidíte na obrázku průměrné ceny v eurech za metr čtvereční. Nejdražší byla v roce 2020 Paříž (28,60 EUR/m2), následována Londýnem (CITY – 26,07 EUR/m2) a třetí nejdražší město je z tohoto výběru Oslo (24.72 EUR/m2).

Zdroj: Deloitte national offices, Deloitte Property Index – vydání 2021

V Praze se v roce 2020 pronajímalo v průměru za 11,46 EUR/m2, v Brně za 9,79 EUR/m2 a v Ostravě za 6,54 EUR/m2. Lépe než Praha je na tom Varšava, kde se metr čtvereční bytu v průměru pronajímal roce 2020 za 15,13 EUR/m2. Naopak Bratislava, Budapešť, pro mě velmi překvapivě i Vídeň a Berlín se pronajímají za nižší ceny než Praha. 

Dříve zmiňovaný Řím se pronajímá za 13,09 EUR/m2 a v Alicante pronájmem získáte v průměru 8,35 EUR/m2. Podle indexu došlo k propadu cen zejména v turisticky oblíbených destinacích, mezi které patří i Praha, následovaná Barcelonou, Madridem, Budapeští, a Amsterodamem. Na vině je covidem způsobená nízká poptávka po krátkodobých pronájmech, kdy majitelé takto využívaných nemovitostí zaplavili běžné rezidenční trhy s dlouhodobými pronájmy.

Ceny rostou – skoro všude

Jak jsem psal výše, jsem hodně zvědavý na Property Index, který vyjde v roce 2022. Ceny se nezastavily. Naopak stoupají dál a nemovitostí v nabídce stále ubývá. Podle Valuo.cz stouply ceny nemovitostí v průměru za posledních 12 měsíců o 17 %. A to už je slušné zhodnocení. 

Srovnatelný byt 3+1 v paneláku, který jsem před rokem ve stejném místě prodával za 6,5 MIO, se dnes prodá minimálně za 7,5 MIO. Kdo hledá dlouho, zaplatí víc. Neúprosně. Existuje řešení? Určitě nějaké ano.

Ale „Ano“, to určitě není. Co myslíte, stane se opět vítězem voleb? Vzhledem k tomu, že opozice už dlouhá léta není schopna přijít s lidmi, kteří by zaujali voliče a přiměli by je ke změně názoru, tak je to dost možné 😬. Nu což. Já volit půjdu, věřím, že vy také.🙏

Michal Souček realitní makléř

Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího, potřebujete jít víc do hloubky, napište mi. Těch témat kolem prodeje a nákupu nemovitostí je strašně moc a jsou hodně komplexní. No a zároveň jakákoliv zpětná vazba mi udělá velkou radost, protože budu vědět, že jste to přinejmenším četli.😀


DATA Z TRHU

U této pravidelné rubriky už vás asi ničím nepřekvapím. Počet nemovitostí v aktivní nabídce na serveru Sreality se na přelomu srpna a září 2021 stále snižoval. Tentokrát ve všech sledovaných segmentech. Vývoj minulých měsíců najdete v předchozích článcích zde.

Sledované parametry nemovitostí v září 2021

Připomínám, že v rámci tabulky sleduji níže uvedené typy a parametry nemovitostí, které zároveň i nejčastěji kupuju nebo prodávám. Červená znamená úbytek oproti minulému měsíci, zelená naopak narůst počtu sledovaných nemovitostí. Pokud je číslo černé, počet nemovitostí se oproti minulému měsíci v dané kategorii nezměnil.

Primární zdroj dat: Sreality.cz

OBRAZEM

Když analytický díl, tak u těch čísel ještě chvilku zůstaneme. Češi se rozhodli, že vykoupí krám. S nemovitostmi. Podle článku na Valuo.cz se od ledna do dubna 2021 prodalo v ČR o 6583 bytů a domů více než ve stejném období loňského roku. Největší nárůst obchodů zaznamenal Zlínský a Moravskoslezský kraj a nejnižší nárůst pak zaznamenal kraj Plzeňský.

Zdroj: Valuo.cz

VIDEO

Tak jsem si říkal, že když je těch nemovitostí tak málo, podělím se s vámi o jednu, kterou zrovna začínám prodávat. Je to byt 3+1 ve Strašnicích, na skvělém místě, s vlastním parkováním a dvěma lodžiemi. O jeho přípravě jsem vám psal v minulém vydání. No jo, jenže já už ten byt zase nemám. Rezervováno. Tak snad příště.

Klidně se podívejte, co máme v QARA v nabídce, pokud vás tam cokoliv zaujme, dejte mi vědět, já vás propojím s konkrétním makléřem. Je nás už 110 makléřů, takže tam máte z čeho vybírat.

Jinak v posledním čtvrtletí se pravděpodobně flákat nebudu. Do prodeje připravuju neskutečně krásný dvoupokojový byt s balkonem do krásné zahrady na rozhraní Vinohrad a Žižkova v Baranově ulici. A pravděpodobně v mé nabídce brzy objevíte i menší byt v Dejvicích na krásném místě. 

V současné době jednám s klienty o prodeji menšího víkendového domu ve Velkých Chvalovicích kousek za Prahou, o bytě 3+1 ve Stodůlkách, o bytě 2+kk v Radotíně nebo i o dalším 2+kk na Vinohradech kousek od Flóry. No, bude to fuška a moc se na to těším.🎃


Michal Souček realitní makléř

A to je pro dnešek všechno, mějte se moc hezky.

Držme si palce, ať to u těch voleb dopadne lépe, než v předchozích letech.

Užijte si podzim a třeba se brzy uvidíme.🙏 Michal

, , , , , , , , ,

MEMBERS ONLY EMAIL

Píšu rád, ale ne zas tak rád, abych vás délkou unudil k smrti. Pokud se zajímáte o realitní data a chcete jednou měsíčně vysvětlit jedno hlubší realitní téma, vyplňte Váš e-mail, jméno a příjmení. Vaše data nikdy nezneužiju a vždy se z odběru můžete odhlásit. Aktuální obsah posílám jen plně registrovaným e-mailům. MichalMinulá vydání