5 důvodů, proč by měl realitní makléř pracovat zadarmo.

POZOR - POZOR - POZOR Jedná se o NADSÁZKU a nadsázka má POBAVIT, tak ji berte s humorem. Existuje u nás služba, kterou by člověk využil s tím, že ji chce mít zadarmo? Ano, je to servis a služba od realitního makléře.:)

Očima veřejnosti:

Víte proč by realitní makléři měli pracovat zadarmo?

  1. Hlavním přínosem je samotný důsledek takového konání. Makléři zemřou hlady. Už žádní realitní makléři a žádné realitní kanceláře. Bude klid.
  2. Kromě toho, že my Češi jsme politiky i kouči nároďáku od fotbalu po biatlon, můžeme se stát konečně sami sobě i realitními makléři.
  3. Ušetříme spoustu peněz, které konečně s něhou a láskou ke své nemovitosti můžeme sami investovat do natočení videoprohlídky, objednání fotografa, naaranžování nemovitosti, předprodejního offline a online marketingu, inzerce na více než třiceti serverech, se kterými podepíšeme smlouvu, zaplatíme advokáta a hlavně náš čas, který také není zadarmo.
  4. Vláda může zastavit několikaleté slibování vytvoření zákona pro realitní trh a může se konečně začít věnovat důležitým věcem.
  5. Získáme až 18 000 hladových pracovních sil, které využijeme například na obranu hranic našeho státu před vpády cizokrajných kmenů v rámci novodobého stěhování národů.

A teď vážně. Jako realitní makléř jsem se za víc jak 15 poctivě odmakleřených let setkal s několika situacemi, které mi z mého pohledu makléře úplně “oukili doukili” nepřijdou. Nejsou logické na českém trhu a navíc jsou absolutně nepřípustné na trzích historicky mnohem vyspělejších, než je ten náš. Níže se věnuji jen dvěma situacím, ikdyž je jich mnohem víc. Těším se na váš názor v komentářích pod článkem.

První situace:

“Dobrý den Michale, tady Josef Novák, vlastním restauraci, kterou potřebuji pronajmout, pomůžete mi s tím? Odměnu si vezměte od zájemce, já realitkám nikdy nic neplatím.“

Kdybych nebyl makléř ale webdesigner, nezněla by stejná otázka najednou absurdně?

„Dobrý den Michale, vlastním restauraci, nechodí mi do ní lidi, potřebuju k její propagaci webové stránky, můžete mi je vytvořit? Odměnu inkasujte od těch lidí, co se sem pak přijdou najíst, díky.“

Z mého pohledu je logické, že službu platí ten, kdo si ji objedná. Navíc na podobné nabídky je mnohem menší ohlas ze strany zájemců. V zájmu majitele je vybírat z co nejvíce solidních zájemců a vysoutěžit co nejvyšší cenu. Ušetřit na službě makléře je v tomto ohledu krátkozraké a navíc pozitivní výsledek se dostavuje mnohem pomaleji.

Druhá situace:

“Dobrý den Michale, zdědil jsem byt, chci ho prodat. Tyhle byty se tady prodávaj za dva miliony, takže za něj chci dva miliony. Nespěchám na to. Vy si k tomu přidejte Vaši provizi.

Kdybych prodával cigarety, kde je předem jasně stanovená cena stejně jako v realitách (protože ji určuje trh (dnes už i zákon), viz můj článek zde), stejná otázka by zněla asi takto:

“Dobrý den Michale, zdědil jsem krabičku cigaret značky Sparta. Ty se prodávaj za 80 Kč. Tááákže, chci za ni 80 Kč, tak si k tomu hoďte něco navíc a spotřební daň a DPHáčko ať zaplatí ten, co si to koupí.“

Kupující díky internetu a rozsáhlé nabídce znají tržní ceny nemovitostí mnohem lépe než tomu bylo v minulosti. Srovnání si i lajk provede velmi snadno a velmi rychle. V tomto případě půjde zájemce do trafiky a cigarety koupí levněji. Stejně to funguje na realitním trhu, kde je úplně běžné konkurenční prostředí.

Trh byl, je a hlavně bude určujícím prvkem cen a makléř není kouzelník, aby prodal KAŽDOU nemovitost nad tržní cenou.

V zájmu každého prodávajícího je vybrat si realitního makléře, který nic tak nesplnitelného NESLÍBÍ (v rámci smyslu, „nikdo jinej Vám to neprodá za takovou cenu, za jakou já Vám to slíbím“), a který umí nemovitost prodat ZA TRŽNÍ CENU, NE POD NÍ.

Budu rád, pokud se se mnou podělíte o váš názor v komentářích. 

A hlavně díky za váš čas. Michal

, , , , , , , ,

MEMBERS ONLY EMAIL

Píšu rád, ale ne zas tak rád, abych vás délkou unudil k smrti. Pokud se zajímáte o realitní data a chcete jednou měsíčně vysvětlit jedno hlubší realitní téma, vyplňte Váš e-mail, jméno a příjmení. Vaše data nikdy nezneužiju a vždy se z odběru můžete odhlásit. Aktuální obsah posílám jen plně registrovaným e-mailům. MichalMinulá vydání