3. tip. Na co si dát pozor, když kupuju byt v Praze!

Rozhodnutí o koupi bytu, ale i jiné nemovitosti, je jedno z nejdůležitějších, největších a nejdražších za celou dobu, co jste na světě. Ovlivňuje to kvalitu a úroveň vašeho života a způsobuje to spoustu pozitivních důsledků.

Pokud ale při výběru uděláte jen drobnou chybu, může to mít i negativní vliv. Nejsem příznivcem spousty variant a tisíce příkladů, takže se v tomto článku zaměřím na 3. nejdůležitější parametr, podle kterého bych byt nebo jinou nemovitost v Praze vybíral já sám.  

(Už jste četli 1. tip. Na co si dát pozor, když kupuju byt v Praze, a 2. tip. Na co si dát pozor, když kupuju byt v Praze.)

Zjistěte, kdo tam bydlí.  

Nejsem člověk s předsudky, ale pokud budu bydlet s někým v jednom domě, mít spolurozhodovací právo o tom, jak bude s domem, tedy s mým majetkem, nakládáno, zajímá mě, kdo v domě bydlí a jak hospodaří. Po vlastních zkušenostech je to pro mě velmi důležitý parametr. Při rozhodovacím procesu jej řadím na stejnou úroveň, jako ostatní dva zmíněné. Pokud se jedná o projekt novostavby, kde ostatní spoluvlastníky zatím neznáte, máte to trochu těžší. 

Nechte od prodávajícího nebo realitního makléře předožit zápisy ze schůzí. Ideálně dvě až tři do zpátku. Dozvíte se v nich, co se v domě aktuálně řeší, co se řešilo v minulosti, a jaký to mělo vývoj. Pokud zápisy ze schůzí prodávající nemá k dispozici, oslovte výbor Společenství vlastníků nebo Družstva. Jejich představitele najdete v internetovém obchodním rejstříku na této webové stránce https://or.justice.cz po zadání přesného názvu Společenství vlastníků nebo Bytového družstva.

Nekupujete jen prostor za vchodovými dveřmi, ale mnohem víc.

Společný majetek je totiž společný majetek. A koupí bytu si nekupujete jen prostor za vašimi vchodovými dveřmi do bytu. Kupujete si i schodiště, chodby, elektroinstalaci, plynové a vodovodní potrubí, patří vám střecha, fasáda i izolace kolem domu, pozemek pod domem, někdy i pozemek kolem domu, a prostě všechno, co se stavbou souvisí.

Týkají se vás na jednu stranu práva, která z vlastnictví nemovitosti vyplývají, ale i povinnosti. A v takovém případě je vždy lepší hledat dům, kde funguje výbor a na pravidelných schůzích se na důležitých bodech se spoluvlastníky domluvíte. 

Blbce nepředěláš.

Pravdou je, že se spoluvlastníci mohou měnit? To je pravda.  Ze zkušenosti ale vím, že jeden blbec pohodovou a funkční energii v domě k horšímu nezmění. Pokud ale lidé v domě nefungují, jeden člověk to nezmění taky. Nic nezkazíte tím, že budete tyto informace vědět. A doporučuji vybírat domy, kde to funguje. Ušetří vám to starosti a život bude zase celkově minimálně o trochu lepší a jednodušší.  

A o to přece jde. Mějte se skvěle a ať se vám daří. Pokud potřebujete poradit, prodat nebo vyhledat nemovitost ke koupi, moje přímé kontaktní údaje najdete úplně dole v patičce mé webové stránky nebo vyplňte formulář v záložce “Kontakt” a já se vám brzy ozvu.  

Čtěte také: 

1. tip. Na co si dát pozor, když kupuju byt v Praze.

2. tip. Na co si dát pozor, když kupuju byt v Praze.

, , , , , , ,

MEMBERS ONLY EMAIL

Píšu rád, ale ne zas tak rád, abych vás délkou unudil k smrti. Pokud se zajímáte o realitní data a chcete jednou měsíčně vysvětlit jedno hlubší realitní téma, vyplňte Váš e-mail, jméno a příjmení. Vaše data nikdy nezneužiju a vždy se z odběru můžete odhlásit. Aktuální obsah posílám jen plně registrovaným e-mailům. Michal



Minulá vydání