Nejnovější články

Realiťáci, my darebáci...

Dobrá moderní a správná makleřina je tvrdá dřina a málokdo to ví. Začíná být mnohem víc o agenturní činnosti, než o té klasické, úsporné - realitní. Co je vůbec realitní činnost, proč je názor veřejnosti na zprostředkovatele tam, kde je a proč to tak je? Kam jsme svoji profesi dovedli jako zprostředkovatelé, a kam bychom ji měli posouvat? To je dnešní zamyšlení, které jsem napsal na základě srážky s jedním “profíkem” z “renomované” realitní kanceláře. ---pokračovat ve čtení---

Michal Souček


Pojďme si říct pravdu o realitních makléřích, bez pardónu...

Když se řekne realitní makléř. Je to práce nebo profese? Je to obchodník nebo podnikatel? Co pro vás takový člověk udělat musí a co pro vás udělat nemůže? Co by udělat měl a co udělat nesmí? A je takový člověk vůbec člověk?---pokračovat ve čtení--

Michal Souček


5 důvodů, proč by měl realitní makléř pracovat zadarmo

POZOR - POZOR

Jedná se o NADSÁZKU a nadsázka má POBAVIT, tak ji berte s humorem 🙂 Existuje u nás služba, kterou by člověk využil s tím, že ji chce mít zadarmo? Ano, je to servis a služba od realitního makléře.---pokračovat ve čtení---

Michal Souček


Legislatíva je prevít, aneb 3 zásadní změny v realitním světě v roce 2016

V České republice je nás několik milionů. A několik milionů je i nás vlastníků nemovitých věcí. Už od prvního dne nového roku se nás týkají některé legislativní změny v realitním i finančním světě. Dotknou se např. stávajících majitelů nemovitých věcí, budoucích majitelů při výstavbě, ale i majitelů nájemních bytů, tedy pronajímatelů. Nebudeme chodit kolem horké kaše. Jdeme rovnou na to.

Prodraží se nákup stavebního pozemku? Musím mít Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) i jako pronajímatel? A jaká změna se mě týká v souvislosti s daní z nemovitosti nebo s daní z nabytí? ---pokračovat ve čtení---

Michal Souček


7 mýtů o prodeji nemovitostí, které prostě musíte znát 

Mezi veřejností bohužel koluje několik mýtů ohledně prodeje nemovitostí a realitních makléřů. Pokusím se je uvést na pravou míru. Prodej nemovitosti se velmi změnil. To, co fungovalo před dvěma a více lety bohužel nefunguje dnes. Navíc je mnohem více nemovitostí na prodej, a ty zvyšují konkurenci právě té vaší nemovitosti, kterou jste se rozhodli prodat. Přitom počet přímých zájemců je víc a víc omezený.  ---pokračovat ve čtení---

Michal Souček


Jak se nenechat ulovit realitním makléřem?

Je až s podivem, kolik lidí si myslí, že prodat nemovitost je snadné. A já neříkám, že není. Je k tomu potřeba znát dostatek informací. Ostatně pojďme se podívat na to, jak takový prodej nemovitosti v současné době probíhá z pohledu vlastníka “samoprodejce” a z pohledu vlastníka, který nelení a k prodeji své nemovitosti si najde kvalitního realitního makléře.

Říká se, že víc jak 65% prvoprodejců, tedy prodávajících, kteří prvně prodávají nějakou nemovitost, nechtějí ze začátku využít služeb realitní kanceláře a zkouší to po své ose. Proč tedy jen 5% z nich uspěje natolik, že jsou ochotni i v dalším případě jít cestou samoprodeje? Zeptali jsme se dvou mužů s aktuální zkušeností, jak to probíhalo.---pokračovat ve čtení---

Michal Souček


Čeká nás zvýšení nákladů při koupi nemovitosti v roce 2016?

Vláda schválila návrh ministra financí Babiše na změnu zákona o dani z nabytí nemovitosti (dříve daně z převodu nemovitosti). Dokončila tak projekt minulé vlády a hlavního Babišova současného politického soka bývalého ministra financí Kalouska. Od dubna 2016 bude s největší pravděpodobností DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI ve výši 4% z kupní ceny platit KUPUJÍCÍ. Stát tak od příštího roku v tomto ohledu zdaní kupující oficiálně dvakrát. Poprvé, když kupující peníze na nemovitost vydělá, podruhé, když jimi nemovitost zaplatí. Dojde ale k výraznému navýšení nákladů při koupi nemovitosti? Dozvíte se v článku...

V tomto článku se nechci a nebudu pouštět do otázek typu, co tím vláda zamýšlí, proč zdaní kupujícího dvakrát nebo, že zde je i zjevná paralela s církevními restitucemi, kdy se církev chystá... ---Pokračovat ve čtení---

Michal Souček


Co je pravda o cenách bytů a co lež?

Nové byty se nejen v Praze prodávají velmi dobře. Developeři zažívají boom, jaký tu od roku 2008 nebyl. Je spousta věcí, které ovlivňují ceny nových i secondhandových nemovitostí, chcete vědět jaké? Čtěte dále.

K napsání těchto řádků mě inspiroval článek z Hospodářských novin z 29. 7. 2015 s názvem Nové byty v hlavním městě zlevnily, dále pak článek ze 17. 9. 2015 z Deníku s názvem Nové byty v Praze zdražily o 5,5 procenta a pak několik facebookových statusů k tomuto tématu.

Pominu, že oba články vyšly jen měsíc a půl po sobě, mají významově trochu neodpovídající nadpisy, ale hlavně absolutně odlišný obsah a přitom se opírají o stejná data.

Pominu, že....---Pokračovat ve čtení---


Pravopisné chyby vám pomohou...

Víte, jaký je hlavní efekt toho, když ve vašich textech a prodejních nabídkách vaši klienti nacházejí pravopisné chyby? Pravopisné chyby vám velmi snadno pomohou k tomu, aby si vás vaši klienti přestali vážit jako experta ve svém oboru.

Nebudu vás ohromovat tím, že mám nějaký skvělý recept na to, jak se rychle nenáročně a jednoduše stát skvělým pravopiscem, který své texty a profesní prodejní nabídky píše bezchybně. Takový recept nemám.

Má textová vyjádření, ale i slovní zásoba a vůbec celkový projev se v mnohém zlepšily tím, že....---pokračovat ve čtení---


Je lepší koupit byt s terasou nebo dům se zahradou?

Kdybyste si mohli vybrat, bude vaší vysněnou střechou nad hlavou bydlení v rodinném domě se zahradou mimo město nebo se spokojíte například s bytem ve městě, který má velkou terasu? Je třeba počítat s tím, že obě varianty mají své pro a proti. Nejdůležitější je ujasnit si priority a přizpůsobit se svému životnímu stylu.

Pokud se na to podíváme z finančního hlediska, je složité říct, která varianta je vlastně dražší, a která je levnější. V případě, že stavíte / kupujete novostavbu rodinného domu, dnešní technologie jsou již na vysoké úrovni a tepelně izolační standardy dnešních novostaveb znamenají velkou úsporu na energiích a pravidelných nákladech.

Bydlení v bytě, co se týče měsíčních nákladů...---Pokračovat ve čtení---


Proč je dobré mít svůj WEB přizpůsobený i pro mobilní zařízení?

Co je to responzivní web design a proč by každá realitní kancelář a každý realitní makléř měli urychleně upravit své webové stránky?

To, že každý realitní makléř by měl mít své osobní webové stránky je nadmíru jasné a pro většinu úspěšných obchodníků v tomto oboru je to dnes už samozřejmost.

Ostatně podnikání bez webových stránek kde obchodníci i firmy prezentují sami sebe si ve většině oborů už nedovedeme představit. Je to jako kdyby obchodník dnes neměl mobilní telefon.

A mobilních telefonů a zařízení se týká...---Pokračovat ve čtení---


Nenechte se napálit vykutáleným makléřem

Pronajímali jste si někdy byt přes realitní kancelář? Jak to probíhalo? Situací při realitních transakcích vzniká každý den nespočetně. Některé jsou zvláštní, některé jsou veselé, některé smutné, některé jsou velmi v pořádku, ale najde se i pár takových, které úplně v pořádku nejsou.

Představte si, že jdete na prohlídku, kde již čeká makléř, který má podepsánu dohodu o zprostředkování realitních služeb o pronájmu bytu s majitelem této bytové jednotky. Byt se Vám líbí, tak si jej zarezervujete pravděpodobně rezervačním poplatkem ve výši jednoho nájmu, od makléře obdržíte---Pokračovat ve čtení---


Může realitní obchodník vypadat v každé situaci jako profík?

Může, pokud dodrží nebo ho jeho realitní kancelář naučí postupy, které bude dodržovat. Není nic horšího než realitní makléř, který nezná otázku na jakoukoliv odpověď klienta, ohledně prodávané nemovitosti.   

Všimli jste si také u úspěšných lidí, že mají jednu důležitou vlastnost? Znají ty správné odpovědi na kladené otázky a nic je nevyvede z míry. Ale to není jejich intelektem ani tím, že znají něco, co ostatní ne. Rozdíl je hlavně v tom, že úspěšní lidé se pečlivě připravují.

Ať už jde o klasické plánování jednotlivých kroků i komplexních dlouhodobých strategií, a nebo jen plánování schůzky včetně toho, co by na ní mělo a mohlo zaznít, to samé můžeme a měli bychom dělat i my, obyčejní obchodníci. Není podle mě nic horšího, než když makléř přijde na prohlídku, zájemce se zeptá na jakoukoliv otázku a makléř nezná odpověď. Jak může prodávat věc mnohdy i za několik milionů, když si o ní nezjistí všechny podrobnosti?

Jak je možné, že prodejce...---pokračovat ve čtení---

Další články jsou ZDE

  • Dřevo nebo cihla? Z čeho se dnes staví?

    To je otázka, která ne všechny z nás před stavbou rodinného domu napadne. Ale možná by měla. Víte proč? Klikněte zde…

  • Kdo dnes určuje cenu nemovitosti? Víte to?

    Jak se správně stanoví cena nemovitostí? Víte, kdo ji určuje? Jestli se to chcete dozvědět – Klikněte zde…

  • Proč je nový Občanský zákoník matoucí?

    Nový občanský zákoník mate právníky, soudce, ale i textové editory. Chcete vědět proč? Klikněte zde…